wtorek, 3 stycznia 2017

Przekładnie napędu

http://mechanika-budowa-maszyn.blogspot.com
Dzięki nowoczesnym materiałom i innowacyjnym technologiom powstają dzisiaj urządzenia, które pomimo niewielkich, kompaktowych rozmiarów mają zdolność do skutecznego przenoszenia wielkich mocy napędowych.
A większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie w kształtowaniu kosztów produkcji ma zużycie energii i obsługa urządzeń oraz ich bezusterkowość.

Do przeniesienia napędu wykorzystuje się różnego typu przekładnie i sprzęgła.
Mówiąc najprościej - przekładnia to mechanizm, który pozwala na przeniesienie ruchu z elementu napędowego na element napędzany, przy jednoczesnej zmianie jego parametrów (prędkość, siła, moment siły).
Przekładnia może zmniejszać lub zwiększać prędkość obracania się elementu napędzanego w stosunku do elementu napędzającego.

Dosyć znane są przekładnie o zmiennym przełożeniu (tzw. wariatory) i takie, które zmieniają jedynie kierunek wektora prędkości lub siły czy momentu.
Podstawowy podział przekładni to: mechaniczne, pneumatyczne, hydrauliczne i elektryczne.

3 komentarze:

  1. Istotnym elementem większości maszyn są też pompy rexroth . Dlatego według mnie warto tutaj wspomnieć również o firmie Manflex, która zapewni wam pełną sprawność takich pomp poprzez zabiegi typu regeneracja, czy serwisowanie. Warto się do nich zgłosić, ponieważ działają sprawnie i bezproblemowo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od sprawnego działania układu napędowego zależy działanie całej maszyny. Jeśli chodzi o mosty napędowe to w razie usterki z tego co czytam na https://banat.pl/naprawa-regeneracja/regeneracja-mostow-napedowych/ to można tą część poddać regeneracji. Nie opłaca się często kosztowna wymiana na nową, tym bardziej jeśli element jest umieszczony w maszynie używanej, ze sporą ilością przepracowanych już godzin.

    OdpowiedzUsuń