czwartek, 23 lutego 2017

Ceramika w budowie maszyn i urządzeń

http://mechanika-budowa-maszyn.blogspot.com
Mimo, że materiały ceramiczne są od wielu lat wykorzystywane do budowy maszyn i urządzeń przemysłowych, nigdy nie cieszyły się zbyt dużą popularnością.

Przyczyną tego jest przede wszystkim ogólny brak wiedzy na temat materiałów ceramicznych, co skutkuje podejrzliwością i sceptycyzmem ze strony ewentualnych użytkowników.

Wszystkim nam ceramika nadal kojarzy się bardziej z porcelanową zastawą stołową niż z łopatką wirnika silnika odrzutowego.
 
To wieki błąd. Ceramika to materiał pozwalający na zlikwidowanie szeregu komplikacji zarówno przy konstruowaniu jak i późniejszej eksploatacji maszyn i urządzeń. Zwiększa ich bezusterkowość i wydłuża czas użytkowania.

Aby jednak było to możliwe musi pogłębić się wiedza na temat właściwości i potencjału technologicznego ceramiki, muszą też zostać drobiazgowo zdefiniowane warunki jej użytkowania.

Tworzywa ceramiczne charakteryzuje sztywność wiązań sieci krystalicznych, dzięki czemu wymagają one działania znacznych naprężeń w celu odkształcenia, zachowując równocześnie swoje cechy wytrzymałościowe w wysokich temperaturach.

4 komentarze:

  1. Temat budowy maszyn to jeden z ciekawszych dla mnie. Oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń
  2. W warsztacie przydają się dobre dysze - kup tu dysze powietrzne

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko w zależności od rodzaju maszyn... Niektóre są z nich są wyposażone w pompy rexroth , a te jak wiadomo z biegiem czasu się zużywają. Jednak, żeby nieco zaoszczędzić, warto postawić na ich regenerację lub też serwis, dlatego tutaj warto pamiętać o firmach takich jak Manflex.

    OdpowiedzUsuń
  4. Większość maszyn budowlanych jak i rolniczych jest napędzana hydraulicznie. Jeśli taka maszyna ulegnie awarii to warto szukać serwisu który jest w stanie sprawnie usunąć usterkę. Zobaczcie na ofertę https://banat.pl/naprawa-regeneracja/regeneracja-otworow-tulejowanie/. Oni mogą podjąć się naprawy czy regeneracji części jak pompy hydrauliczne, siłowniki, rozdzielacze hydrauliczne.

    OdpowiedzUsuń