czwartek, 11 sierpnia 2016

Łożyska podział budowa działanie

http://mechanika-budowa-maszyn.blogspot.com
Stosowanie łożyskowania jest konieczne wszędzie tam, gdzie występuje ruch obrotowy jednego elementu (np. wału) względem innego.
Łożyska przenoszą na korpus maszyny (lub mechanizmu) siły działające na elementy osadzone na łożyskach.
Biorąc jako kryterium konstrukcję łożysk, możemy podzielić je na ślizgowe i toczne.


  • Łożyska ślizgowe - stosowane są tam, gdzie występują bardzo małe obciążenia ( urządzenia medyczne, mechanizmy w zegarkach i in.) jak i w miejscach gdzie obciążenia dochodzą do kilku mN, a średnica przekracza 1000mm (przemysł ciężki i stoczniowy).
    Zbudowane są z dwóch zasadniczych części: panewki i kadłuba. W czasie ruchu pomiędzy osadzonym w otworze panewki czopem wału a powierzchnią roboczą samej panewki występuje tarcie ślizgowe. Łożyska te charakteryzują się dobrymi właściwościami tłumienia drgań, cichobieżnością i większą odpornością na pracę w środowisku korozyjnym.
  • Łożyska toczne – zbudowane są z pierścienia zewnętrznego, wewnętrznego nieruchomo osadzonego na wale, elementów tocznych rozmieszczonych w bieżniach pierścieni i tzw. koszyków (stalowych, mosiężnych, poliamidowych) utrzymujących elementy toczne we wzajemnym położeniu. Tarcie toczne występuje dzięki elementom, zapewniającym ruch pierścieni względem siebie. Rozróżniamy łożyska toczne jednorzędowe i dwurzędowe, a także kulkowe, wałeczkowe, igiełkowe, stożkowe i inne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz